Chios

Ostrov Chios v Řecku je součástí Kykladských ostrovů nacházejících se v Egejském moři. Je známý tím, že po celé ploše ostrova rostou spousty jasmínů a pomerančovníků, které dodávají Chiosu jeho charakteristickou a velmi příjemnou vůni. Po celém ostrově lze narazit na spousty ovocných sadů a různé druhy citrusů a jejich vůně provází turisty na dovolené na ostrově Chios od časného rána až do večerních hodin. Od jara do října se tu teploty pohybují kolem příjemných 30 stupňů a turisté si tudíž mohou užívat velmi dlouhého léta.

Severní část ostrova Chios je jen řídce osídlena a ani tady netráví dovolenou v Řecku mnoho turistů. Důvodem je hornatý reliéf. Na severu se, mimo jiné, nachází i nejvyšší hora ostrova Chios s názvem Mt. Pelinaios. Stejně jako na většině ostrovů v Egejském moři, i na Chiosu lze ještě dnes nalézt v čase dovolené malebné horské vesničky, ve kterých jakoby přestal tikat čas. Domy místních tu jsou po staletí udržovány v nezměněné podobě a na návštěvníky, trávící na Chiosu svou letní dovolenou, doslova dýchá atmosféra antického Řecka.

Turistickým centrem ostrova je hlavní město Chios, kde také žije většina ostrovanů a kde se nachází i malebný přístav, který určitě stojí za návštěvu. Výhodou pro ty, kteří si právě Chios zvolí jako místo, kde stráví svou dovolenou, je skutečnost, že ostrovní pláže bývají pouze velice zřídka přeplněné. Chios není prototypem turisticky masově využívaného ostrova a proto si tu turisté mohou na dovolené dokonale vychutnávat své soukromí.

Ithaka

Ostrov Ithaka patří ke skupině Jónských ostrovů, které se nacházejí v západní části Řecka a jsou omývány Jónským mořem. A i když rozlohou rozhodně nepatří mezi největší ostrovy v Řecku, turisté si zde mohou dokonale odpočinout a strávit na Ithace klidnou dovolenou plnou příjemně strávených chvil.

Ithaka je sice dlouhá cca. 30 km, ale i tak láká turisty na dovolené k podrobnému poznávání přírody ať už na kole, pěšky nebo zpoza volantu vypůjčeného auta.

Pouhé 4 kilometry od Ithaky se nachází větší a známější ostrov Kefalonia. Větší sestra je pro Ithaku spásou, neboť na Ithace nebylo postaveno letiště a z toho důvodu většina návštěvníků, mířící na ostrov na dovolenou, přijíždí trajektem právě z Kefalonie. Lodí se dá pohodlně dostat i na blízké ostrovy Korfu a Lefkada a turistům na dovolené v Řecku se tak nabízí ideální možnost poznání dalších ostrovů.

Ani Ithaka není ostrovem, který by byl turisticky neúměrně zatěžován. Do současnosti si tak zachovává svůj osobitý charakter a hlavně všudypřítomný klid, který na něm turisté, přijíždějící na ostrov na dovolenou do Řecka z rušných evropských velkoměst za odpočinkem, tolik oceňují.

Karpathos

Mezi ostrovy Kréta a Rhodos se napříč vodami Egejského moře táhne v délce asi 40 kilometrů okouzlující ostrov Karpathos. Patří k Dodekanéskému souostroví a co do velikosti je jeho druhým největším ostrovem. Ke Karpathosu ještě náleží malé ostrovy Kasos a neobydlená Armathia na jihu a na severu pak ostrůvek Saria. Symbolem Karpathosu je všudypřítomná kvetoucí příroda, neboť povrch ostrova je z velké části porostlý na první pohled příjemně uklidňující zelení, což oceňují turisté, kteří na Karpathos přijeli strávit letní dovolenou.

Protože Karpathos zatím nebyl tolik zasažen masovou turistikou, turisté přijíždějící nebo přilétající na ostrov si mohou v klidu vychutnávat zcela jiný způsob trávení dovolené v Řecku než jen lenošení a opalování se na písečné pláži. O Karpathosu se často říká, že je ostrovem plným kontrastů. Na jedné straně malebné pláže při pobřeží, na straně druhé drsná pohoří ve vnitrozemí. Nejvyšší hora na ostrově se jmenuje Kali Limni a z moře se zvedá do výšky přesahující 1.200 m. Jak již bylo řečeno, příroda na ostrově Karpathos je velmi rozmanitá a pestrá a daří se zde především borovicím a cypřišům.

Díky vhodnému podnebí je Karpathos dobrou volbou pro strávení letní dovolené. Během léta tady prší pouze zřídka a turisté si tak mohou dostatečně vychutnávat horké slunce na bezmračné obloze. Pláže podél pobřeží Karpathosu jsou většinou písčité, občas se však dá narazit na oblázkovou nebo kamenitou pláž. Tu údajně nejkrásnější, nesoucí jméno Apella, tvoří písek až neuvěřitelně zlatavé barvy.

Korfu

Ostrovu Korfu, na kterém se z důvodu vhodného klimatu velmi dobře daří nejrůznějším rostlinám, se právě díky všudypřítomné zelené barvě dosti často říká Zelený diamant. Není bez zajímavosti, že na ostrově roste ve volné přírodě více než 40 druhů orchidejí.

Již v minulosti patřil v průběhu léta, během sezóny dovolených, tento ostrov k často navštěvovaným místům a jeho obliba během posledních let ještě vzrostla. Zajímavostí Korfu je skutečnost, že již před více než 150 lety si jej oblíbila jako místo pro dovolenou rakouská císařovna Sissi a nechala si zde vybudovat, který nese jméno Achilleion.

Ostrov Korfu se pyšní zejména svým velmi rozmanitým a členitým pobřežím, které se táhne v délce přesahující 200 km. Ostrovní pláže patří k těm nejhezčím v celém Středomoří. Většina z nich, hlavně ty na severu a západě ostrova, jsou nejčastěji písčité a těšící se tudíž mezi turisty na dovolené značné oblibě. Není se tedy co divit, že jen nedaleko od nich se nacházejí známá letoviska jako Sidari nebo Agios Georgios.

Naopak východní pobřeží má pláže většinou oblázkové nebo kamenité. To sice nemusí vyhovovat každému, ale zase je v této oblasti mnohem klidnější a teplejší moře a nefouká tu tak silný vítr jako v západní části ostrova Korfu.

 

Kréta

Ostrov Kréta není pouze největším ze všech ostrovů v Řecku, ale je s největší pravděpodobností též nejrozmanitějším. Krásné čisté moře, divoká pohoří a celá řada míst, která stojí za vidění přivádějí na ostrov kvůli prožití letní dovolené každým rokem velké množství turistů z celého světa.

Dle řeckých bájí se právě na Krétě narodil nejvyšší z bohů Zeus. Není ale jediným z bohů, který má na ostrově své kořeny. Mezi ty další patří bohyně Evropa, Ariadna a bájné postavy. Rozmanitost ostrova Kréta však nesouvisí pouze se starověkými legendami. Na jako jediném ostrově ve Středozemním moři se tu turisté na dovolené mohou vykoupat hned ve 2 mořích. Severní břehy ostrova totiž omývají vlny Egejského moře, kdežto jižní část ostrova patří k moři Libyjskému.

Do jižní části ostrova směřují na letecké zájezdy na Krétu do Řecka hlavně vyznavači aktivního odpočinku, kteří jen stěží vydrží několik dní na jednom místě. V této části ostrova se totiž nenachází moc pláží vhodných k lenošení. Zdejší, převážně kamenitý a hornatý, terén však doslova vybízí k pěší turistice a horolezectví. Skály tu většinou padají až k mořské hladině a těm za návštěvníků ostrova Kréta, kteří se odhodlají vystoupit až na vrcholy ostrovních hor, poskytnou zdejší hory úchvatné výhledy na blízkou i vzdálenou krajinu a moře táhnoucí se až za viditelný horizont.

Severní část Kréty naopak dokonale uspokojí ty, kteří touží během dovolené po pohodě a odpočinku na plážích. Pro ty z turistů, kteří na ostrov přijedou hlavně relaxovat, je krétské severní pobřeží skutečným rájem na zemi.

Rhodos

Ostrov Rhodos patří ke skupině Dodekanéských ostrovů, která se nachází v západní části Řecka nedaleko tureckých břehů. V celém souostroví je Rhodos ostrovem největším.

Břehy ostrova Rhodos omývají vody Egejského moře ze severu a na jihu se pak na zdejších plážích rozbíhají v písku vody moře Středozemního. Mezi severním cípem Rhodu a Tureckem se táhne jen asi 10 kilometrů široký průliv.

Na severu ostrova Rhodos většinou fouká silnější vítr než na jihu a tak sem často míří na dovolenou příznivci surfování a kiteboardingu. Písečných pláží je v těchto místech jen několik, většina z pláží na severu je oblázkových nebo kamenitých. To, že se v těchto místech na plážích nenachází písek, je však i důvodem, proč je na severu ostrova moře tak dokonale čisté a nabízí skvělé podmínky pro potápění a šnorchlování.

Na druhou stranu na východě Rhodu se nalézají hlavně pláže písčité. Proto zde bylo postaveno daleko více hotelů a dalších ubytovacích zařízení než na západě. Co se pláží týče, za návštěvu určitě stojí písečná pláž Tsambika, která se stala jakýmsi ostrovním symbolem.

Zakynthos

Údajně nejpůvabnějším nejen z Jónských ostrovů, ale ze všech ostrovů v Řecku, je populární Zakynthos. Stručně by se dal popsat jako kus pevniny plný zeleně, na jehož strmých svazích se choulí romantické horské vesničky a také celá řádka starobylých klášterů.

Jméno ostrova Zakynthos pochází z názvu divokých hyacintů, které na ostrově každé jaro rozkvétají téměř na každém kroku.

Velmi často navštěvovanou raritou ostrova Zakynthos je dlouhá pláž jménem Xyngia. Jen kousek od ní totiž vyvěrá pod mořskou hladinou síra. Ta barví vodu v okolí pláže doběla a díky rozpuštěné síře je značně cítit. K lenošení a odpočinku během dovolené vybízejí na ostrově ty nejhezčí pláže se zářícím bílým pískem. Tou nejfotografovanější je pláž Ztroskotání (Navaggio) se známý vrakem lodi, která se nachází snad na každém pohledu ze Zakynthosu.